replica uhrenreplica breitling
https://www.reeftiger.de/damenuhren.html
Konferencja PIIT i Urzędu Patentowego pod Patronatem Ministra Gospodarki
20 lutego w Ministerstwie Gospodarki spotkali się prawnicy, swiss replica watches rzecznicy patentowi, informatycy, producenci oprogramowania, przedstawiciele organizacji środowiska biznesu oraz politycy celem przedstawienia koncepcji legalizacji programu komputerowego.
Patentowaniu oprogramowania sprzeciwia się Komisja Europejska. Stanowisko PE prezentowali Jerzy Buzek oraz Adam Gierek. KE odrzuciła możliwość patentowania programu komputerowego uznając w uproszczeniu program za algorytm matematyczny oraz przedstawiając stanowisko, że zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony własności intelektualnej spowolnią rozwój nauki, a branża IT przeżywa swój bujny rozkwit. Argumentowano także, że wynalazki i nowości w branży IT „żyją” co najwyżej trzy lata, a potem wypierane są przez kolejne nowości rynkowe. Nie ma zatem sensu przechodzić długiej i kosztownej procedury patentu, jeżeli „patent” umrze, nim się procedura patentowa zakończy. Adam Gierek podkreślił, że zabezpieczenie prawa producentów, programistów i co równie istotne, dystrybutorów oprogramowania jest niezwykle istotne dla przyszłości gospodarki. Zaznaczył także, że KE sprzeciwiając się patentowaniu oprogramowania nie zaproponowała niczego w zamian, zatem problem jest nadal aktualny i będzie powracał tak długo, aż nie zostanie wypracowane wspólne stanowisko. W świetle Traktatu Lizbońskiego, jeżeli dojdzie do jego podpisania, wspólnotowy znak patentowy będzie musiał także odnieść się i do zagadnienia programu komputerowego.
W kontrze, do postrzegania programu komputerowego jako „algorytmu matematycznego”, znalazło się stanowisko rzecznika patentowego dr inż. Ludwika Hudy. Na bazie rozmów z producentami oprogramowania zaproponował postrzeganie programu nie przez pryzmat matematyki, a efektów, jakie program przynosi. Uczestnikom konferencji wyjaśniał tajniki działania programu komputerowego oraz rozumienie programu komputerowego dr inż. Wacław Iszkowski Prezes PIIT. Wystąpienie budziło najwięcej emocji i rodziło kolejne pytania od uczestników, zarówno prawników, jak i rzeczników patentowych. Janusz Majchrzak National Technology Officer Microsoft Sp. z o.o. wyjaśnił, iż firma nigdy nie była zwolennikiem patentowania oprogramowania. Obowiązujące przepisy, traktujące program, jako utwór, są wystarczające pod warunkiem, że będą przestrzegane. Zaznaczył, że Microsoft poradzi sobie i w jednej i drugiej sytuacji, a dzisiejsze rozwiązania nie zmienią faktu, iż polska Informatyka przeżywa zastój. Dr inż. Marek Hołyński Prezes PTI poinformował, iż znane mu są projekty w trakcie badań, które za dwa, może trzy lata, gdy znajdą się na etapie wdrożeń zmienią obraz polskiej myśli informatycznej. Z taką też nadzieją, bez rewolucyjnych wniosków i ustaleń, bez jednoznacznego przekazu obrad, zakończono konferencję. Oczywiście nikt z obecnych nie spodziewał się, że tak złożony problem może być rozwiązany podczas jednej konferencji, ale spory zawód spotkał tych, którzy sądzili, iż posłowie PE wniosą cokolwiek nowego swoimi wystąpieniami. KE, tak jak do tej pory, sprzeciwia się patentowaniu programu nie przedstawiając niczego w zamian.
Anna Zarzycka
|