
Trudno repliche orologi wśród dużych i małych Internautów znaleźć kogoś, kto nie zna Wikipedii, ale jeszcze trudniej znaleźć kogoś, kto wie, że jednym z twórców i założycieli Wikipedii w Polsce jest Łodzianin - Tomasz Ganicz. Na łamach Wikipedii pisze o sobie:
„...Z zawodu i wykształcenia jestem chemikiem, specjalistą od polimerów. Mieszkam w Łodzi od urodzenia do dzisiaj, z roczną przerwą na staż naukowy w Wielkiej Brytanii.
W sieci od "prapoczątków" Internetu w Polsce. W latach 1989-1994 "działałem" w kilku łódzkich BBS-ach. Pierwsze konto z dostępem do Internetu miałem od 1994 do 1999 roku na słynnym PLEARN-ie (toganicz@plearn.edu.pl), potem miałem konto na pierwszym serwerze podłączonym do Internetu w Łodzi (tzw. lodz1 toganicz@lodz1.p.lodz.edu.pl), gdzie był już dostęp do Usenetu i IRC. W ramach zabawy w IRC byłem jednym ze współzałożycieli kanału #lodz w sieci ircnet, na którym obecnie bywa średnio 2000 osób na dobę. W ramach Usenetu uczestniczyłem w założeniu grupy pl.rec.rowery, pl.sci.chemia i pl.regionalne.lodz.
W Wikipedii jestem od dość dawna, od tak dawna, że aż dokładnie nie pamiętam od kiedy, w każdym razie działałem jeszcze w czasach jak Wikipedia stała na rozecie i ostro działaliśmy, żeby "wyprodukować" pierwsze 1000 artykułów :-) Mój numer indentyfikacyjny to szczęśliwe 7. Od momentu przejścia Polskiej Wikipedii z serwera firmy rozeta.pl do serwera Wikimedia jestem jej administatorem...."
Obecnie, Tomasz Ganicz jest Prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska zarejestrowanego nie gdzie indziej, jak w Łodzi, naszej Łodzi - mieście starającym się o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016„ Wikimedia Polska w swoich założeniach wspiera powszechny dostęp do wiedzy, propaguje wolne licencje i wspiera działania Fundacji Wikimedia (zarejestrowanej na Florydzie - USA). W Polsce Stowarzyszenie liczy ponad 100 członków, głównie edytorów tekstów.
Edycja tekstów to ciężka i odpowiedzialna praca. Mało kto sięga po encyklopedie z półek, czy spędza czas w bibliotekach. Przecież „Ciocia Wikipedia wie wszystko". Aby faktycznie jakość zamieszczanych informacji była jak najwyższa, czuwają nad tym całe zespoły Wikipedystów. To dzięki ich profesjonalnemu i odpowiedzialnemu podejściu do zadań, Wikipedia w Polsce nie jest „śmietnikiem informacyjnym", choć pisze ją każdy, kto chce się włączyć w to wielkie dzieło polskie i globalne.
Wikipedia pracuje w oparciu o GNU FDL, co pozwala na korzystanie z informacji w niej zawartych, na ich przetwarzanie i modyfikowanie nawet bez wiedzy i zgody autora. Konieczne jest jedynie zamieszczenie wraz z pochodnym dziełem tekstu licencji. Nie tak dawno, 14 stycznia 2009 r. gościł w Krakowie Richard Stallman, twórca GNU. http://linuxnews.pl/richard-stallman-przemawial-na-konferencji-it-giants-2009-w-krakowie/
Pomysł, zaangażowanie, niebagatelna wiedza, ciekawość świata, a także, o czym mogę zapewnić osobiście, czysta chęć pomocy dzieciom i młodzieży w bezpiecznym korzystaniu z Internetu i wsparcia Łodzi w dążeniach do uzyskania tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016", czyni Tomasza Ganicza naszym kandydatem do tytułu Łodzianina Roku.
Kłaniam się Panu nisko
Anna Zarzycka
http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek
http://www.ganicz.pl/poli/
http://www.ptchem.lodz.pl/en/TomaszGanicz.html |