Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2019,     Napisz do nas
Newsletter Zarejestruj się Wyrejestruj się
Szukaj
Stowarzyszenie
Idea Kampanii
Projekty kampanii
Program Partnerski
Konkurs Szanuje.pl
Copyright
Sprawa dla reportera
E - mecenas
Park technologiczny
IT w administracji
Nowoczesny Urząd
Polski Rynek Oprogramowania
PIIT
Patronaty
Grupy dyskusyjne
Kampania w województwach
Adresaci kampani
E - mecenas
§DOMENOWE PIRACTWO - POLSKI CYBERSQUATTING powrót do porad

 

Pomimo obowiązywania takich zasad z cybersquattingiem mamy do czynienia i w Polsce. Znanym jego przykładem była sprawa łódzkiej firmy Microsoft, zajmującej się m.in. handlem ziołami, która zarejestrowała domenę http://www.microsoft.pl. W tym przypadku nazwa firmy stanowiła podstawę do zgodnego z powołanymi wyżej zasadami zarejestrowania domeny. Domena została potem wystawiona na sprzedaż, ale ostatecznie przejęła ją „właściwa" firma Microsoft.

Inny przykład to działalność firmy First Press która zarejestrowała uprzednio dwie domeny internetowe - centrumjanki.pl i centrumjanki.com.pl, a następnie zaproponowała spółce CHJ, która założyła znane podwarszawskie centrum handlowe ugodę w sprawie sporu o prawo do wspomnianych domenowych adresów internetowych. Firma CHJ zarzuciła z kolei dysponentowi domen z członem „centrumjanki", dopuszczenie się czynu nieuczciwej konkurencji, w związku z użyciem odpowiednich spornych oznaczeń słownych (jako członów w zarejestrowanej nazwie domenowej) w złej wierze. CHJ zarejestrowało co prawda domenę centrum-janki.pl, ale wyszukiwarki internetowe jako pierwsze wskazywały adresy należące do First Press.

Z kolei Anna B. w 1990 roku zarejestrowała w Urzędzie Patentowym nazwę swojej firmy, a w 2002 r. jej stronę internetową. W tym roku jej dawny współpracownik zarejestrował identyczną domenę w Internecie, ale z końcówką com.pl, i zaproponował jej Annie B. jej odkupienie za 15 tys. zł

PARTNERZY I SPONSORZY
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. szanuje.pl 2007 90-113 Łódź, ul. Traugutta 21/23, info@szanuje.pl copyright by NT GROUP