Dziś jest: Poniedziałek, 11 grudnia 2023,     Napisz do nas
Newsletter Zarejestruj się Wyrejestruj się
Szukaj
Stowarzyszenie
Idea Kampanii
Projekty kampanii
Program Partnerski
Konkurs Szanuje.pl
Copyright
Sprawa dla reportera
E - mecenas
Park technologiczny
IT w administracji
Nowoczesny Urząd
Polski Rynek Oprogramowania
Nowinki
PIIT
Patronaty
Grupy dyskusyjne
Kampania w województwach
Adresaci kampani
Polski Rynek Oprogramowania
powrót «

Rynek oprogramowania na świecie jest podzielony na dużych korporacyjnych graczy oraz mniejsze firmy zajmujące się zazwyczaj konkretnymi gałęziami gospodarki. 
Ważnym aspektem podziału wśród producentów jest również sposób dystrybucji produktu końcowego, czyli rodzaj licencji, możemy tutaj wskazać dwa dominujące trendy.

     Pierwszym i najbardziej popularnym jest udostępnianie prawa do użytkowania oprogramowania na pojedynczym komputerze bądź grupie komputerów przez zakup odpowiedniej licencji.

     Drugim równie popularnym modelem jest udostępnianie aplikacji bez pobierania opłat licencyjnych. W takim przypadku producenci najczęściej zarabiają na usługach wsparcia technicznego oraz zapewnienia aktualizacji.


       Wszyscy znamy firmy takie jak Microsoft, Adobe, Symantec, czy Cisco są to międzynarodowe koncerny specjalizujące się w tworzeniu produktów dla globalnego odbiorcy. Oprócz tych największych istnieją jednak setki tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw tworzących oprogramowanie wszelkiej maści. To właśnie te firmy są motorem rozwoju i innowacji regionalnych sektorów gospodarki. Dzieje się tak ponieważ w prawie każdej gałęzi współczesnej gospodarki stosowane się systemy komputerowe, a co za tym idzie aplikacje na nich używane muszą być dostosowane do lokalnych wymogów ekonomiczno prawnych. Dlatego też  kampania społeczna szanuje.pl popiera wszelkie prace mające na celu zabezpieczenie własności intelektualnej jaką niewątpliwie jest oprogramowanie komputerowe.


Jakub Chmal
Koordynator grupy audytowej

PARTNERZY I SPONSORZY
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. szanuje.pl 2007 90-113 Łódź, ul. Traugutta 21/23, info@szanuje.pl copyright by NT GROUP